Publikováno: 5.9.2019
Historická jatka v centru Ostravy se mají začít měnit na městskou galerii již příští rok na jaře. To začnou rekonstrukční práce, na které město Ostrava vybere zhotovitele. Pokud vše půjde podle plánu, na první výstavu by mohli přijít milovníci výtvarného umění do nových prostor v roce 2021.
Špatný stav, spadl strop
Jatka budou přestavěna podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného. Návrh vzešel z architektonické soutěže, musel být ale pozměněn. Důvodem je velmi špatný stav některých částí bývalých jatek. „Poté, co se propadl strop u objektu nových jatek, muselo letos na jaře dojít k jejich demolici. Mezi novými a starými jatkami vznikl volný prostor a byla nutná úprava projektu. Zároveň se ukázalo, že nejnovější část starých jatek je po statické stránce natolik nestabilní, že bude potřeba ji zbourat a nahradit dostavbou. To jsou hlavní důvody, které posouvají původní architektonický návrh do nových podob,“ uvádí investiční náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.
Město Ostrava v těchto dnech představilo upravený návrh, kvůli úpravám zmizela i bílá věž, která měla být součástí přestavby.
Šest výstavních sálů
V prostorách bývalých jatek vznikne výstavní prostor současného moderního umění pro galerii PLATO, do kterého bude díky otočným stěnám začleněn i venkovní prostor. Jeho šest výstavních sálů může být navzájem propojeno nebo mohou fungovat samostatně. V objektu budou umístěny i kanceláře, zasedací místnosti a bistro.
Dostavba bude z moderních materiálů. Cihlové zdi budou pečlivě vyčištěny. Všechny nové prvky vzniknou z moderní polymer-cementové hmoty připomínající světlý beton, kontrastující s tmavou cihlovou fasádou budovy. Charakteristické otvory uzavřou masivní otočné stěny. Každá brána bude jedinečným konstrukčním prvkem s ocelovou konstrukcí, zakončená moderní hmotou, připomínající beton. Stávající okna otevřou pohled do výstavních hal. To PLATU dodá zcela nové možnosti komunikace s publikem uvnitř i zvenčí. Stávající budově dominují dva historické materiály: venkovní cihly a vnitřní bíle omítnuté stěny. Aby zůstala zachována historická kontinuita, budou interiéry galerie doplněny právě těmito dvěma materiály a pak také betonem. Z něj budou vytvořeny všechny přidané prvky. Důležitou součástí interiérů budou technické prvky – instalace vzduchotechniky jsou v projektu integrovány do stávající struktury budovy a esteticky doplní celý prostor.
Konieczny? Světový architekt
„Náš cíl se nezměnil, vrátit jatkám jejich původní vzhled a současně přizpůsobit objekt spolu s jeho okolím pro kulturní účely, zejména pro výtvarné umění. Autor konverze architekt Robert Konieczny patří k nejuznávanějším světovým architektům. Rád bych připomněl, že jím navržený pavilon muzea ve Štětíně získal cenu za Světovou stavbu roku 2016, a rozhodně nejde o jeho jediné ocenění. Jsem přesvědčen o tom, že projekt zpracoval špičkový odborník, a že architekturu v Ostravě obohatí skutečně zajímavá stavba,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura.
Z historie
První objekty ostravských jatek byly postaveny už v roce 1881, z nichž je zachována pouze hala u železniční trati. Na to navázala druhá etapa výstavby od konce 80. let až do roku 1910, kdy vznikly dodnes zachované objekty porážky prasat, solírny, nové strojovny s kotelnou a nové ledárny s věží. Jatka byla rozšiřována a modernizována směrem ke Stodolní a Porážkové ulici v letech 1925 – 1927. Provoz jatek zůstal ve stávající lokalitě až do roku 1965, kdy se přestěhoval do masokombinátu v Martinově.
Plán dalších prací:
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih