Publikováno: 15.11.2018
Peníze z projektu města Ostravy nazvaný FajnOvy prostor byly nově využity na úpravu lokalit v Porubě a ve Slezské Ostravě. V Porubě vznikla hned šestice slunečních hodin, na Slezské byl zkultivován prostor před Přírodovědeckou fakultou OU a novinkou je zde zde geologická stezka.
Sluneční stezka v Porubě
Podporu z dotačního programu města FajnOvy prostor na Sluneční stezku získal spolek Gaude. Ten nechal v Porubě zhotovit šestero slunečních hodin. Nacházejí se na Havlíčkově náměstí, v Zámeckém parku, na prostranství u Okresního soudu, u Pustkoveckého rybníka poblíž Pokorného ulice, u ZŠ Valčíka a v porubském lesoparku.
Podle iniciátora projektu sluneční hodiny propojují dva důležité fenomény dnešní doby: měření času, na kterém je naše společnost závislá a návrat k přírodním zdrojům – využití slunce a stínu. Každé sluneční hodiny využívají jiný zobrazovací mechanismus, jedná se tedy o jedinečnou ukázku různých možností využití slunce a stínů pro zobrazení času. Každé z hodin jsou zároveň i uměleckým dílem zkrášlující veřejný prostor.
Stezka je koncipována tak, aby vyzývala veřejnost k procházkám, objevování a poznávání různých míst Poruby, která jsou příjemná k pobytu venku a ke společnému setkávání. Všechna jsou dobře dostupná pěšky i na kole, s kočárkem i invalidním vozíkem.
Hodiny budou využívány také jako učební pomůcky například pro názorné vyučování kapitol z fyziky a zeměpisu. Hodiny vyšly na 354 tisíc korun.
Geologická stezka ve Slezské
Ve Slezské Ostravě díky projektu revitalizovali univerzitní prostor před budovou Přírodovědecké fakulty v Chittussiho ulici, který byl dlouho v nevyhovujícím stavu.
Na prostranství byly instalovány různé typy posezení. Nové jsou zde stojany na kola a trojice košů na tříděný odpad.
K ozvláštnění projektu přispěla také geologická stezka, jejíž součástí jsou exponáty na ocelových tyčích s povrchem z litého betonu s otištěnými tvary listů a přírodních struktur.
„Jako instituce, která se zabývá vzděláváním, jsme chtěli vytvořit něco, co dá příchozím příležitost setkat se s nějakými přírodními artefakty. Stezka dokumentuje horninový cyklus, který se odehrává na celé planetě Zemi v různých variantách. A tento cyklus tady ukazujeme na lokálních horninách. Návštěvníci si je můžou nejen prohlédnout ale i osahat,“ řekl během slavnostního otevření geologické stezky děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Hradecký.
„Součástí prostoru jsou i místa na stání pro kola, a protože chceme rozšířit bikesharing do dalších ostravských obvodů, právě tady by mohlo být jedno z dalších nových míst. S vedením obvodu Slezská Ostrava bychom rádi domluvili revitalizaci blízkého parčíku. Určitě by si zasloužil nový mobiliář, úpravu chodníků a zeleně,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.
Úpravy před fakultou si vyžádaly necelý milion korun.
O programu fajnOVy prostor
Dotační program fajnOVY prostor cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti.
„Od jeho spuštění bylo dotacemi podpořeno 28 projektových záměrů a postupně se realizují. I v příštím roce bychom rádi podpořili zajímavé nápady veřejnosti, a proto je v rozpočtu města alokováno dalších pět miliónů korun,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih