Publikováno: 11.3.2025
Hned za vstupem do zoo vzniká specializovaný pavilon především pro obojživelníky z různých koutů světa. Stavba Amphibiaria, jak se bude pavilon nazývat, byla zahájena začátkem ledna. V prvních týdnech realizace probíhaly zejména terénní práce spojené s obrovským přesunem hmot.
Stavba hotova do podzimu
Nyní už dostává nový pavilon své první obrysy díky betonáži základů. Přibližně do půlky října 2025 by měla být hotová stavba včetně technického vybavení a veškerých technologií, jako je vzduchotechnika, rozvody elektro, světlovody, kanalizace, přívody a rozvody několika okruhů vody atd. Investiční náklady na tuto ryze stavební etapu jsou přes 22 milionů korun a investorem stavby je statutární město Ostrava, zřizovatel zoologické zahrady.
Následovat bude realizace interiéru – tedy samotná terária, akvária, dekorace, modely obojživelníků a informační systém. „Až z kraje roku 2026 budeme moci pracovat na dovozech a nezbytné karanténě stovek obojživelníků. Musíme si být jisti, že do nového pavilonu umisťujeme zdravá zvířata a nepřeneseme žádné patogeny, na které jsou obojživelníci mimořádně citliví. Zároveň budeme vybavovat a rostlinami osazovat jednotlivá terária a akvária, kterých bude přes třicet. I to nějakou dobu potrvá, protože obojživelníky musíme přesunout do již biologicky fungujících a zdravých mikro-ekosystémů,“ popisuje postup prací ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.
Úbytek jako palčivé téma
Důvod, proč se zoo pustila zrovna do stavby pavilonu pro tyto živočichy, je podle mluvčí zoo Šárky Novákové jednoduchý. „Obojživelníci jsou nejohroženější skupinou obratlovců – z cca 8000 druhů patří přes 40 procent k těm, které jsou ohroženy vyhubením. Mnohé druhy už z naší planety nenávratně vymizely. Nově vznikající stavba v ostravské zoo představí nejen pestrost obojživelníků, ale zaměří se také na celou řadu dalších témat s nimi spojených. Jejich rapidní úbytek v přírodě je tématem z nejpalčivějších,“ říká.
Zoo Ostrava se nevěnuje jen ochraně ohrožených ikonických druhů zvířat, ale v její kolekci je řada menších a nenápadných živočichů, z nichž mnohé patří rovněž k druhům ohroženým vyhubením. Patří mezi ně i několik zástupců obojživelníků. Exotické druhy jsou k vidění například v Pavilonu evoluce nebo v Malé Amazonii (momentálně uzavřena kvůli rekonstrukci), část je chována v zázemí. Díky novému pavilonu bude moci Zoo Ostrava představit mnohem širší paletu exotických druhů.
Odborní pracovníci Zoo Ostrava však pozornost věnují i místním druhům obojživelníků, které se v přírodním areálu vyskytují volně, a to ve více než 10 druzích. Mají zde vhodné podmínky k životu, které pracovníci zoo dlouhodobě udržují a neustále rozšiřují.
V roce 2015 byla v dolní části areálu zoo otevřena expozice Mokřady – naučná stezka o místních obojživelnících a pro místní obojživelníky.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih