Publikováno: 27.5.2024
Galerie výtvarného umění v Ostravě otevírá retrospektivní výstavu slovenského intermediálního umělce Viktora Freša. Vernisáž se uskuteční v úterý 28. května v 17 hodin za účasti autora, kurátora Vladimíra Beskida a Jiřího Jůzy, ředitele GVUO. V ostravském Domě umění bude k vidění až do 18. srpna.
„Viktor Frešo je jedním z nejpozoruhodnějších současných umělců. Obvykle pracuje v rozsáhlých cyklech, známé jsou například jeho projekty Who is the king? z roku 2008, kdy se nechal fotografovat mediálně známými osobnostmi, nebo I was here z roku 2019, při kterém posprejoval zeď prestižního Ludwig Museum v Budapešti totožným nápisem. Ostravská výstava se obrací ke kořenům a skládá hold umělcově rodině,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
Objekty, malby, fotografie
Výstavní projekt Viktora Freša Future Memories představuje objekty, malby a manipulované fotografie umělcovy rodiny z posledních třiceti let. Některé z vystavovaných děl mají v Ostravě svou výstavní premiéru. Součástí projektu je také několik variací Frešova nejznámějšího objektu Nýmand (Pičus), který umělec vytvořil již mnohokrát v různých podobách a velikostech. Viktor Frešo je také znám svou nadsázkou, s níž pracuje na rozsáhlém cyklu svých autoportrétů. Stylizovaná kulatá tvář s ústy a přimhouřenýma očima se tak ve výstavě objevuje na jeho malbách i objektech, ale také třeba nasprejovaná na zdi výstavního sálu.
„Ať už Viktor Frešo zasahuje do veřejného prostoru, anebo vystavuje v galeriích, dbá na to, aby se v jeho díle projevila okamžitá tvořivá akce. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrast obrovského, grandiózního ega a odzbrojující sebeironické pokory. Frešova schopnost odhalit temné stránky své duše a svých chyb a schopnost vypustit je do světa bez ohledu na důsledky posouvá autorovy koncepty k širším možnostem vnímání jeho umění,“ vysvětlil kurátor Vladimír Beskid.
Pramice vzpomínek i babiččina kabelka
Výstava je v pořadí již pátou částí projektu, který Viktor Frešo věnuje své rodině. Tento cyklus v minulosti s obměnami prezentoval na Slovensku i ve Spojených státech amerických. Výstava představuje artefakty Frešových předků (tatínka, maminky, obou babiček i dědečků), se kterými Frešo dále pracuje a oživuje je svými tvůrčími zásahy. K vidění je třeba paspartovaná kabelka babičky, která byla známou slovenskou operní pěvkyní, sbírka zapalovačů babičky z druhé větve nebo třeba objekty vytvořené ze dřeva na kytary, jejichž výrobou se Frešův otec živil za socialismu. Jedním z nich je také Pramice vzpomínek, kterou Frešo umístil na schodiště do Domu umění jako uměleckou intervenci do veřejného prostoru.
„Artefakty příbuzných jsem vždy rozšířil o kus sebe. Kromě toho jsem chtěl vystavit i rodinné fotografie, ale moc jich nemám, anebo na nich nejsem. A tak jsem si jednou najal dvojníky mých babiček a dědečků, abych se s nimi vyfotil. Výstava je ale i trochu retrospektivní, protože mi za měsíc bude padesát a otáčím se zpátky,“ uzavřel Viktor Frešo.
S kurátorem Vladimírem Beskidem si návštěvníci výstavu mohou projít v úterý 18. června v 17 hodin. Nutná je ovšem rezervace předem na webových stránkách GVUO.
O autorovi
Viktor Frešo (1974), intermediální umělec, performer, fotograf, malíř, sochař, studoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, odkud přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze. Žije na pomezí Bratislavy a maďarské obce Dunakiliti. Nejčastěji pracuje v cyklech, dokud vybrané téma a koncept nezpracuje ze všech možných úhlů. V současnosti se věnuje také sochařství a malířství. Jeho tvorba je zastoupena ve významných českých i zahraničních galeriích.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih