Publikováno: 20.5.2024
Kabaret, cirkus, bajka nebo pohádka. To jsou žánry, z nichž vychází estetika francouzské umělkyně Julie Bény (*1982). Dlouhodobě působí mezi Prahou a Paříží. A ostravská městská galerie současného umění PLATO právě otevírá její první retrospektivu s názvem Fantasy. Představuje na ní všechny základní motivy, přístupy, témata i média, s nimiž autorka pracuje. A také náhled do fantazijních světů a příběhů zabydlených postavami, které vytváří. Vernisáž se uskuteční ve středu 22. května v 18 hodin.
„Primární téma autorky je reflexe postavení ženy v různých rolích, diskurzech a snaze o emancipaci. Julie Béna dělá velmi dospělé umění. Všechna témata, se kterými pracuje, jsou aktuálně předmětem neustálého zpracovávání. Má je nejen prožitá, ale také důkladně promyšlená. A dokázala pro ně najít jazyk. Upoutat. Přesto, že jsou její věci velmi literární, narativní, vyprávěcí, nešustí papírem. Je v nich veliká profesionalita, velké sebevědomí a není to infantilní,“ hodnotí přístup autorky Marek Pokorný, ředitel PLATO a současně kurátor výstavy.
Čtyři imaginární světy
Výstava, která z každého z autorčiných paralelních světů ukazuje něco, střídá dynamiky a atmosféry. V každém ze čtyř výstavních sálů najdou návštěvníci jiný imaginární svět, jinou postavu, která jím provází a jiná témata.
V prvním sále je to šašek, animované alter ego nebo avatar autorky, který plní roli průvodce hned v několika jejích filmech. V druhém sále návštěvníky čeká kočovné divadlo s tématem dynamiky rodinných vztahů.
Motivem třetího, největšího sálu jsou velké sochy připomínající hudební hrací strojky a film ve kterém autorka zosobňuje „Dirty Shirley“, někdejší dětskou hereckou hvězdu a pozdější velvyslankyni USA v Československu Shirley Templovou. K tématu byl speciálně pro výstavu v PLATO natočen úplně nový film, a to ve spolupráci s denverskou galerií Black Cube, kde byla Béna stipendistkou. „Shirley Temple byla dětská herečka, stejně jako já. Hraju ji ale jako žena ve středním věku, zároveň ve filmu hraje i moje sedmiletá dcera a můj manžel, který hraje moji dvojnici. Pohrávám si tedy s přepínáním rolí, s tím, kdo je vlastně panenkou, hračkou koho, s tím, co je vlastně skutečnost a co je film,“ uvedla Béna těsně po natáčení filmu.
Poslední prostor má atmosféru pouště nebo také vyčerpání. V něm se promítá film Dopisy z Prahy, práce zabývající se mateřstvím a tématem vyhoření. Spolu s filmem jsou v ní vystaveny i obrovské kovové sochy: kůň nebo spálený strom, které kromě jiného mohou evokovat naše fantazie o divokém západu.
Prostředí kočovného divadla
„Umělkyně zná dobře i prostředí kočovného divadla, s nímž jako dětská herečka cestovala. Ve své tvorbě dlouhodobě čerpá nejen z této zkušenosti, ale i z tradic a obraznosti kabaretu a pohádky, které se v době svého největšího rozkvětu vyjadřovaly prostřednictvím jinotaje a nadsázky k politicky ožehavým tématům a k represivní povaze sociální či politické skutečnosti,“ uvádí Dita Eibenová z galerie PLATO.
Výstava potrvá do 1. září 2024.
Více na www.plato-ostrava.cz
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih