Publikováno: 28.2.2024
Galerie výtvarného umění v Ostravě vystaví ženské portréty a pouliční fotografie Ruth Orkin. Jedná se o první autorskou výstavu americké dokumentární fotografky v České republice. Vernisáž se uskuteční v Domě umění v úterý 5. března v 17 hodin a zahájí ji kurátorka Katharina Mouratidi a Jiří Jůza, ředitel GVUO. V Domě umění v Ostravě bude výstava k vidění až do 12. května.
„Příběh fotografky Ruth Orkin se začal psát v roce 1931, když dostala svůj první fotoaparát. V sedmnácti letech se s ním vydala napříč Spojenými státy americkými na kole, aby mohla navštívit Světovou výstavu v New Yorku. Od té doby ho nepustila z ruky a vybudovala si úspěšnou kariéru fotografky na volné noze. Publikovala ve známých amerických novinách a časopisech, jako jsou New York Times, Life či Look. Těší mě, že si první autorskou výstavu Ruth Orkin v České republice můžeme vychutnat právě v Moravskoslezském kraji,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.
Z 50. let 20. století
Genderově laděný výstavní projekt A Photo Spirit představuje více než sto čtyřicet fotografií Ruth Orkin z 50. let 20. století, které vznikaly v New Yorku, Tel Avivu a Florencii. Vystavované snímky Ruth Orkin byly ve spolupráci s Orkin/Engel Film and Photo Archive přivezeny do GVUO z berlínské galerie f³ – freiraum für fotografie díky finanční podpoře statutárního města Ostrava.
Výstava, kterou připravily kurátorky Nadine Barth z @barthouse projects a umělecká ředitelka f³ – freiraum für fotografie Katharina Mouratidi, je rozdělena do dvou celků. První část představuje pouliční fotografie, které zachycují každodenní ruch v ulicích velkých měst. Druhá část je věnovaná ženám a jejich portrétům. Jemné, ale revolucionářské záběry Ruth Orkin zobrazují ženy, které se v 50. letech začaly zbavovat vnucených konvencí a vydávaly se svou vlastní cestou. Ženy očima Ruth Orkin jsou sebevědomé, chytré a předbíhající svou dobu.
„Příkladem toho je i snímek Americká dívka v Itálii z roku 1951. Ve Spojených státech amerických se v 60. a 70. let 20. století stal symbolem ženského hnutí. Ruth Orkin na fotografii zachytila svou přítelkyni a múzu Ninalee Craig, obklopenou muži ve Florencii. Ninalee Craig inspirovala Ruth Orkin k vytvoření celého souboru snímků, které s ironickým nadhledem ukazují, jaké těžké bylo pro ženu cestovat v polovině 20. století sama,“ vysvětlila kurátorka Katharina Mouratidi.
Žena na prvním místě
Ruth Orkin zaznamenávala ženy v salonech krásy, na koktejlových večírcích i na výstavách psů. Dokumentovala a srovnávala životy žen v domácnosti s životy žen, které byly pohrdavým způsobem označované za kariéristky. Na jejích snímcích se tak setkáme nejen se známými americkými herečkami, ale také se servírkami či letuškami. V 50. letech 20. století byl o fotografie Ruth Orkin menší zájem než o snímky jejích mužských kolegů. Také proto bylo v jejím osobním zájmu ve své tvorbě opakovaně upozorňovat na nerovnoprávné postavení žen a mužů ve společnosti.
„Během přípravy výstavy jsme objevily řadu dosud nepublikovaných fotografií, které jsou na výstavě k vidění. Ruth Orkin během svého života a práce reflektovala a převracela očekávání společnosti. Její fotografie jsou svobodným a vnímavým komentářem doby. Vyprávějí příběhy o vzkvétající Americe poválečného období, o životním postoji společnosti na vzestupu a o ženách, které si osvojují nové postavení. Humorný, ale zároveň i vážný pohled Ruth Orkin na svět je patrný i v detailech jejích snímků, v její schopnosti zachytit pohyb, v načasování správné chvíle, ale také v kompozici snímku," uzavřela kurátorka Nadine Barth.
Výstavou se návštevníci mohou projít společně s kurátorkou Nadine Barth ve čtvrtek 25. dubna v 17 hodin. Nutná je rezervace předem na webových stránkách GVUO. Galerie také pro veřejnost připravila fotografický workshop s Martinem Popelářem, který se uskuteční v sobotu 20. dubna. Výstavu doprovázejí tvůrčí dílny a edukační programy pro školy na míru.
O autorce
Ruth Orkin (1921–1985), americká fotografka a filmařka, vystudovala fotožurnalistiku na Los Angeles City College. Od roku 1943 žila v New Yorku a o dva roky později začala působit jako fotografka na volné noze. V roce 1951 byla najata časopisem Life, aby zdokumentovala obyvatele Izraele a život v kibucu. V mezinárodním měřítku je její tvorba méně známá než práce jejích kolegů, jejichž snímky také patří k ikonám pouliční fotografie, a to i přesto, že její snímky byly součástí legendární výstavy The Family of Man v Museum of Modern Art v New Yorku.
Praktické informace
V GVUO si nyní návštěvníci mohou prohlédnout také výstavu Tomáš Garrigue Masaryk ve Vítkovicích a Výstavu jednoho díla ze sbírek GVUO. Dvacáté páté dílo, fotografii Jiřího Thýna Proužková zkouška, vybral filmař Štěpán Pech.
Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 60 korun plné a 30 korun zlevněné. V pátek a pro seniory je vstup volný.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih