Publikováno: 24.8.2022
Mattioliho herbář, jedna z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, je nyní v nejrůznějších vydáních k vidění v Ostravském muzeu. Herbáře jsou součástí hned dvou výstav, které muzeum zahájilo 23. srpna. Mají název Příběh Mattioliho herbáře a Co (ne)skrývá herbář a knihovna Ostravského muzea.
Unikát kulturního dědictví
Staré tisky a spisy z díla Pietra Andrey Mattioliho patří k perlám světové pozdně renesanční naučné literatury a unikátům světového kulturního dědictví. Sbírka, kterou představuje výstava v Ostravském muzeu, zahrnuje staré tisky celoživotního díla z pera lékaře a botanika Pietra Andrey Mattioliho vydávaného za jeho života od poloviny 16. století až do současnosti, samozřejmě včetně unikátního českého herbáře z Prahy z roku 1562. Výstavu připravil Petr Bílek ze své soukromé sbírky.
Pietro Andrea Mattioli přišel do Prahy v roce 1555 jako lékař arcivévody Ferdinanda Tyrolského. To už byly na světě jeho herbáře v italštině a v latině, první vyšel v roce 1554. Vydání herbáře v češtině finančně podpořily na výzvu samotného arcivévody Ferdinanda české stavy částkami nejprve 250 a později 300 kopami grošů. S jedinou podmínkou – aby herbář vyšel v češtině. Částky to tehdy byly podle sběratele Petra Bílka astronomické – za 250 kop se dal v Praze koupit měšťanský dům.
Základy botanického názvosloví
Z latiny do češtiny připravil herbář k vydání český lékař a astronom Tadeáš Hájek z Hájku, tisklo se v Praze u Jiřího Melantricha. Vznikem herbáře v roce 1562 byly mimo jiné položeny základy českého, ale také polského botanického názvosloví. Kniha se totiž se souhlasem polského krále prodávala i v Polském království.
Herbář psaný česky je rozdělen na čtyři knihy a dodatek o hojivých vodách získávaných destilací. Kniha obsahuje 589 ilustrací. Některé herbáře vycházely pouze v černobílých verzích, jiné byly v barvě. Zatímco černobílé se prodávaly za cenu až sedmi kusů hovězího dobytka, barevné mohly mít cenu i stáda 35 krav.
Mattioliho herbáře později vycházely i v dalších jazycích, stejně tak i v dalších českých vydáních. Mattioli knihu neustále doplňoval a aktualizoval, proto se jednotlivá vydání od sebe liší. To nejmladší české vydání, které je rovněž na výstavě k vidění, vyšlo ve třech svazcích a je z roku 2010.
Na výstavu Mattioliho herbářů navazuje výstava Co (ne)skrývá herbář a knihovna Ostravského muzea. Ta představuje další tištěné herbáře stejně jako novější odbornou literaturu.
Obě výstavy potrvají až do 16. října 2022.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih