Publikováno: 4.8.2021
Ve výběhu slonů indických v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava vyrostlo nové stínidlo. Sloni indičtí upřednostňují spíše lesní prostředí, proto vyhledávají více stinná místa na rozdíl od jejich afrických příbuzných. Výstavbou stínidla se tak zvýšil komfort těchto majestátních zvířat. Stavbu finančně podpořil Moravskoslezský kraj.
Staré nestačilo
Pravidelní návštěvníci ostravské zoologické zahrady si jistě pamatují, že ve venkovním výběhu slonů indických stálo donedávna jednoduché stínidlo tvořené třemi stromovými kmeny, mezi nimiž byla natažená pevná plachta. Je známo, že sloni indičtí, které Zoo Ostrava chová, obývají ve své domovině spíše lesní prostředí, a i v podmínkách střední Evropy upřednostňují stinná místa před přímým sluncem. Původní stínidlo s přibývajícím počtem chovaných slonů ale už nestačilo, navíc postupně dosloužilo a sloni se v parných dnech zdržovali povětšinou ve stínu budovy pavilonu, tj. v poměrně velké vzdálenosti od vyhlídek pro návštěvníky, a navíc na méně vhodném podloží – na betonovém lemu pavilonu.
A tak se Zoo Ostrava rozhodla vybudovat slonům stínidlo nové – mnohem stabilnější a prostornější, tak aby se pod něj pohodlně a s rezervou vešli všichni sloni dohromady, respektive stádo samic s mláďaty (aktuálně čtyřčlenné).
Zdroj potravy a zábavy
„Sloni jakožto velcí býložravci musejí přijímat potravu kontinuálně po většinu dne. Proto jsme využili stavby nového stínidla a do sloupů zakomponovali lankové mechanismy. S jejich pomocí můžeme slonům nabízet zavěšené krmné sítě naplněné senem, které slony zaměstnají na několik desítek minut. Stínidlo tak poskytuje slonům nejen potřebný stín, ale slouží i jako zdroj potravy a zábavy,“ popisuje vedoucí zooložka Jana Pluháčková.
Stínidlo je zhotoveno z trvanlivých a slonům odolných materiálů (ocelové konstrukce), ukotveno na pěti nově vybudovaných betonových patkách. Je situováno na místo dobře viditelné ze všech vyhlídek pro návštěvníky.
Deset metrů průměr
Průměr stínidla s půdorysem pětiúhelníku je 10 metrů, výška 8,5 metru. Celkové náklady na stavbu stínidla činily 2 217 605 Kč včetně DPH, z toho 1 milion korun byl hrazen z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Zbylou částku hradila zoo z vlastních zdrojů.
Slavnostního představení stínidla pro slony se zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje – krajská radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš a vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Jan Filgas (na fotografii s ředitelem Zoo Ostrava Jiřím Novákem).
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih