V rámci oslav 80. výročí osvobození města Ostravy a ukončení druhé světové války
Nikolaj Ivasjuk, Fritz Beer, Sergej Petras a Herbert Sniehotta. Je málo známým faktem, že pod československou vlajkou sloužila rozmanitá společnost mužů a žen. Kromě Čechů a Slováků to byli Židé, Němci, Ukrajinci, Rusíni, Slezané a další. Řada z nich přitom dříve bojovala na druhé straně fronty. Šlo o příslušníky vládního vojska, slovenské, maďarské ale i německé armády.
Z jakých zdrojů rekrutovala vojáky zahraniční armáda, když musela celou válku působit mimo hranice svého domovského státu? Kdo vlastně byli příslušníci československých zahraničních jednotek, kteří osvobozovali Ostravu? To vám poví autoři knihy Ve dvou uniformách, nuceně mobilizovaní do wehrmachtu a jejich účast v odboji.
Mgr. et Mgr. Zdenko Maršálek, Ph.D., absolvent historie na Univerzitě Karlově, vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Zabývá se především historií vojenství Československa a střední Evropy v letech 1918–1945 a problematikou národnostní a etnické identity ve vojenském prostředí.
PhDr. Jiří Neminář, vystudoval historii na Univerzitě Karlově. Působí v Muzeu Hlučínska, kde má na starost především edukační aktivity. Kromě dějin Hlučínska, československého odboje a kolektivní paměti jej zajímá především kultivace českého muzejního prostředí a didaktika dějepisu.
Dobrovolné vstupné
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih